Principper for skole-hjem samarbejde
for Rolf Krake Skolen.
Råd og vejledning til dig som kontaktforælder
Rolf Krake Skolen
Kontaktforældrene spiller en vigtig rolle i at sikre trivsel og styrke fællesskabet blandt børn og forældre i klassen. Deres fornemste opgave er at understøtte gode relationer mellem børn, forældre og medarbejdere – og at invitere alle ind i klassens fællesskab.
Valg og sammensætning
Vi anbefaler, at kontaktforældregruppen består af minimum fire forældre – gerne flere – og helst både pige- og drengeforældre. Medlemskabet kan gå på skift, og det kan være hensigtsmæssigt at vælge to nye medlemmer hvert år til en toårig periode, så gruppen altid består af både nye og erfarne medlemmer.
Konkrete opgaver
Kontaktforældrene samarbejder med klasselæreren og de øvrige forældre om tiltag, der understøtter børnenes trivsel og læring. De primære opgaver er:
Planlægge sociale arrangementer, typisk to om året.
- Søg inspiration på www.forældrefidusen.dk
- Skolen kan lånes gratis både om aftenen, i weekender og til overnatning. Dette aftales mellem kontaktforældrene og klasselæreren.
Koordinere forplejning i forbindelse med den årlige skolefest (sidste torsdag inden påske) og ved det årlige juleklip (sidste fredag i november).
Give input til dagsorden for klassens forældremøder og sørge for opsamling fra mødet.
Sikre, at nye børn og forældre bydes velkommen i klassen i samarbejde med klasselæreren. Fx ved at udarbejde et velkomstbrev, etablere familieklasser eller lignende.
Administrere en eventuel klassekasse (eller udpege en kasserer blandt forældrene). Brug evt. MobilePay Box.
Vi anbefaler også, at kontaktforældre taler sammen på tværs af årgangen/styrkeklasser for at udveksle idéer og erfaringer – og evt. arrangere fælles aktiviteter som fx blå mandag og sidste skoledag.
Bemærk: Kontaktforældrene skal ikke stå med alt det praktiske arbejde selv, men kan sagtens uddelegere konkrete opgaver og aktiviteter til de øvrige forældre.
Temaer til forældremøder i efteråret
En af kontaktforældrenes opgaver er at komme med input til dagsordenen for de årlige forældremøder – senest 7 dage før mødet.
Lav en forventningsafstemning med klasselæreren inden mødet, så I er enige om, hvor meget tid der skal afsættes til dialog.
Klassens trivsel
Klassens regler, værdier og normer
Skolens forventninger til forældrene – og omvendt
Fælles tilgang til fx fødselsdage (gave-niveau, uddeling af snacks, evt. fællesgave)
Hvem inviterer man, hvis man holder fødselsdag?
Kommunikation mellem forældre – både når det går godt og ved konflikter
Valg af medie til daglig kommunikation (Aula eller Facebook?)
Transport til og fra skole (gå- eller cykelven). Se skolens trafikpolitik.
Klassekassen: Hvad må pengene bruges til?
Digital dannelse – adfærd og etik på sociale medier
Forældrekontrakt – fx hvornår må barnet sende sms’er/Snaps, legeaftaler mv.
Børnenes fritidsaktiviteter – inspiration fra de andre i klassen
Sociale arrangementer, som børnene ønsker eller efterspørger
Lejrskoler og evt. opsparing
Overgangen fra barn til ung og de problematikker, der kan opstå
Klassefester
Konfirmation – blå mandag, fælles fest m.m.
Alkohol og nikotinprodukter
Sidste skoledag og dimission
Skolebestyrelsen og profilrådet er altid åbne for idéer og emner, der kan tages op til principiel drøftelse.
Besluttet i Profilrådet for Rolf Krake Skolen d. 07.10.2025