Profilråd Sønderlandsskolen

Profilrådet består af syv forældrevalgte repræsentanter samt 2 medarbejder repræsentanter og 2 fra elevrådet. Tre af de forældrevalgte medlemmer af profilrådet er medlem af Skolebestyrelsen der dækker alle de tre folkeskoler i Holstebro by.

Profilrådets opgave er at beslutte de overordnede principper for skolens profil - på Sønderlandsskolen for arbejdet med musik, kunst og kultur. Profilrådet er i løbende dialog med forældrene på skolen gennem bl.a. Aula.

Medlemmerne af Profilrådet bliver valgt for 4 år ad gangen. Der er valg til profilrådet i foråret efter et kommunalvalg. Oversigt over profilrådet på Sønderlandsskolen.

Afdelingsleder indskoling

Maibrit Bach Martinussen

Havestien 4
7500 Holstebro

Mobil: 5166 0595
E-mail: maibrit.bach.martinussen@holstebro.dk

Afdelingsleder mellemtrin

Henrik Hagensen

Folden 43
7500 Holstebro

Mobil: 6166 6775
E-mail: henrik.hagensen@holstebro.dk

Afdelingsleder overbygning

Henrik Sterner

Griegsvej 154
7500 Holstebro

Afdelingsleder SFH

Klaus Hendriksen

Ulsøevej 6
7500 Holstebro

Mobil: 2381 0193
E-mail: klaus.hendriksen@holstebro.dk

Ledelse

Maria Willum Braae

Stenaldervej 32
6950 Ringkøbing

Tlf.: 9734 1280
Mobil: 2257 0398
E-mail: maria.braae@holstebro.dk

Medarbejderrepræsentant

Mette Thordahl Christiansen

E-mail: mett704b@hkcloud.dk

Elevrepræsentant

Johannes Holzendorff Funch

Elevrepræsentant

Rasmus Enevoldsen

E-mail: rasmus@enev.dk

Forældrerepræsentant

Mais Al Aswad

Medlem

Kenni Bjerre Haislund

E-mail: k.haislund@youseeme.dk

Medlem

Mette Quistgaard Stephansen

E-mail: mettequistgaard@gmail.com

Medlem

Pär-Jonas Kihlberg

E-mail: jonas_kihlberg@hotmail.com

keyboard_arrow_up