Profilråd Sønderlandsskolen

Profilrådet består af syv forældrevalgte repræsentanter samt 2 medarbejder repræsentanter og 2 fra elevrådet. Tre af de forældrevalgte medlemmer af profilrådet er medlem af Skolebestyrelsen der dækker alle de tre folkeskoler i Holstebro by.

Profilrådets opgave er at beslutte de overordnede principper for skolens profil - på Sønderlandsskolen for arbejdet med musik, kunst og kultur. Profilrådet er i løbende dialog med forældrene på skolen gennem bl.a. Aula.

Medlemmerne af Profilrådet bliver valgt for 4 år ad gangen. Der er valg til profilrådet i foråret efter et kommunalvalg. Oversigt over profilrådet på Sønderlandsskolen.

Skoleleder

Rasmus Højlund Sørensen

rhs@holstebro.dk

Tlf. 96115921

Afdelingsleder indskoling

Maibrit Bach Martinussen

Havestien 4
7500 Holstebro

Mobil: 5166 0595
E-mail: maibrit.bach.martinussen@holstebro.dk

Afdelingsleder mellemtrin

Henrik Hagensen

Folden 43
7500 Holstebro

Mobil: 6166 6775
E-mail: henrik.hagensen@holstebro.dk

Afdelingsleder overbygning

Henrik Sterner

Griegsvej 154
7500 Holstebro

Afdelingsleder SFH

Klaus Hendriksen

Ulsøevej 6
7500 Holstebro

Mobil: 2381 0193
E-mail: klaus.hendriksen@holstebro.dk

Medarbejderrepræsentant

Johnny Nielsen

E-mail: john1855@hkcloud.dk

Medarbejderrepræsentant

Knud Bjerre Sloth

knud0337@hkcloud.dk

Elevrepræsentant

Samuel Kirketerp Dietz

Elevrepræsentant

Bastian Hastrup Bertelsen

Medlem

Mette Quistgaard Stephansen

E-mail: mettequistgaard@gmail.com

Medlem

Pär-Jonas Kihlberg

E-mail: jonas_kihlberg@hotmail.com

Medlem

Dorte Frejo Rasmussen

dortefrejo@gmail.com

Medlem

Hanne Kirkegaard Toft

hanne@toft.info

keyboard_arrow_up